Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT787R
RMCF0603FT787R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT787R
Brief Description
RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT787R.pdf
Availability of RMCF0603FT787R
QUANTITY
RMCF0603FT787R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT787R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT787R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT787R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT787R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT787R Details Description
Related parts for RMCF0603FT787R
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 200A AC datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 20pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 9POS SMD datasheet.pdf