Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT93K1
RMCF0603FT93K1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT93K1
Brief Description
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT93K1.pdf
Availability of RMCF0603FT93K1
QUANTITY
RMCF0603FT93K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT93K1
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT93K1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT93K1
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT93K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT93K1 Details Description
Related parts for RMCF0603FT93K1
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOF W/DENT 2.40MM (0.09) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V ESD 14SOIC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf