Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JG24R0
RMCF0603JG24R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JG24R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JG24R0.pdf
Availability of RMCF0603JG24R0
QUANTITY
RMCF0603JG24R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JG24R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JG24R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JG24R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603JG24R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JG24R0 Details Description
Related parts for RMCF0603JG24R0
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 50X75" A CRS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
WP-G PP HF M16 datasheet.pdf
OSC XO 32.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf