Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT12R0
RMCF0603JT12R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT12R0
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT12R0.pdf
Availability of RMCF0603JT12R0
QUANTITY
RMCF0603JT12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT12R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT12R0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT12R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT12R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT12R0 Details Description
Related parts for RMCF0603JT12R0
FAN AXIAL 60X25.4MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MASONRY BIT 3/4" SDS PLUS 8-1/4" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf