Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT180R
RMCF0603JT180R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT180R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT180R.pdf
Availability of RMCF0603JT180R
QUANTITY
RMCF0603JT180R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT180R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT180R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT180R
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT180R Details Description
Related parts for RMCF0603JT180R
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.8A (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.2A 128 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 30W datasheet.pdf
MA-13DPP21C10 10M CBL 2 N/C-1 N/ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf