Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT1M60TR
RMCF0603JT1M60TR picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT1M60TR
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT1M60TR.pdf
Availability of RMCF0603JT1M60TR
QUANTITY
RMCF0603JT1M60TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT1M60TR
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT1M60TR
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT1M60TR
Related LinksRMCF0603, RMCF0603JT1M60TR Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT1M60TR Details Description
Related parts for RMCF0603JT1M60TR
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SWITCH PUSH/PULL SPDTX6 7A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
PMI BASE 1NEON T-3 1/4 BAY SLDR datasheet.pdf
HDR 44POS 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 190MA 3.98 OHM datasheet.pdf