Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT22R0
RMCF0603JT22R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT22R0
Brief Description
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT22R0.pdf
Availability of RMCF0603JT22R0
QUANTITY
RMCF0603JT22R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT22R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT22R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT22R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT22R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT22R0 Details Description
Related parts for RMCF0603JT22R0
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 224.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf