Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT2R00
RMCF0603JT2R00 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT2R00
Brief Description
RES SMD 2 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT2R00.pdf
Availability of RMCF0603JT2R00
QUANTITY
RMCF0603JT2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT2R00
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT2R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT2R00
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT2R00 Details Description
Related parts for RMCF0603JT2R00
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 450 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOLDER BATT 4AA W/6IN LEADS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
EXTRACTOR TOOL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf