Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT3K30
RMCF0603JT3K30 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT3K30
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT3K30.pdf
Availability of RMCF0603JT3K30
QUANTITY
RMCF0603JT3K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT3K30
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT3K30
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT3K30
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT3K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT3K30 Details Description
Related parts for RMCF0603JT3K30
CONN PC/104 RCPT 104POS UNKEYED datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 8OUT 15'C datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,YLW,GRN,YLW datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf