Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT4K70
RMCF0603JT4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT4K70
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT4K70.pdf
Availability of RMCF0603JT4K70
QUANTITY
RMCF0603JT4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT4K70
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT4K70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT4K70
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT4K70 Details Description
Related parts for RMCF0603JT4K70
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8WDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf