Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG1K21
RMCF0805FG1K21 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG1K21
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG1K21.pdf
Availability of RMCF0805FG1K21
QUANTITY
RMCF0805FG1K21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG1K21
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG1K21
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG1K21
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG1K21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG1K21 Details Description
Related parts for RMCF0805FG1K21
RES 5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 16CH SERIAL 56LFCSP datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 810NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC GATE 2.5K SO14 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf