Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG1K91
RMCF0805FG1K91 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG1K91
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG1K91.pdf
Availability of RMCF0805FG1K91
QUANTITY
RMCF0805FG1K91 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG1K91
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG1K91
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG1K91
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG1K91 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG1K91 Details Description
Related parts for RMCF0805FG1K91
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK BLOCK DUAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 6V datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 60C 200V BRE datasheet.pdf