Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG27R4
RMCF0805FG27R4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG27R4
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG27R4.pdf
Availability of RMCF0805FG27R4
QUANTITY
RMCF0805FG27R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG27R4
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG27R4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG27R4
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG27R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG27R4 Details Description
Related parts for RMCF0805FG27R4
RES SMD 76.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 11POS datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf