Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG590R
RMCF0805FG590R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG590R
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG590R.pdf
Availability of RMCF0805FG590R
QUANTITY
RMCF0805FG590R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG590R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG590R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG590R
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG590R Details Description
Related parts for RMCF0805FG590R
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #10 P-G datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 8DB 0603 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SCREW SELF TAP FOR BNC CONN datasheet.pdf
OSC VCXO 187.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LED ASSY VERT 3MM RED 655NM datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf