Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT11K8
RMCF0805FT11K8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT11K8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT11K8.pdf
Availability of RMCF0805FT11K8
QUANTITY
RMCF0805FT11K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT11K8
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT11K8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT11K8
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT11K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT11K8 Details Description
Related parts for RMCF0805FT11K8
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 0.953 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 350MHZ 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2824 datasheet.pdf
CONN MALE TERM 18-22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf