Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT11K8
RMCF0805FT11K8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT11K8
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT11K8.pdf
Availability of RMCF0805FT11K8
QUANTITY
RMCF0805FT11K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT11K8
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT11K8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT11K8
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT11K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT11K8 Details Description
Related parts for RMCF0805FT11K8
CABLE 3COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 12POS 35DEG 5MM datasheet.pdf
PG21 CABLE CLAMP datasheet.pdf
CONN SR MALE 6POS W/O XMAS BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf