Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT11R3
RMCF0805FT11R3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT11R3
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT11R3.pdf
Availability of RMCF0805FT11R3
QUANTITY
RMCF0805FT11R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT11R3
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT11R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT11R3
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT11R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT11R3 Details Description
Related parts for RMCF0805FT11R3
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820K OHM 14DIP datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 8.33A 400W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 159.3750MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf