Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT11R3
RMCF0805FT11R3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT11R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT11R3.pdf
Availability of RMCF0805FT11R3
QUANTITY
RMCF0805FT11R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT11R3
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT11R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT11R3
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT11R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT11R3 Details Description
Related parts for RMCF0805FT11R3
RELAY TIME-DELAY 10A 24-240VAC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A R6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" WW datasheet.pdf
RELAY SSR 35A BUILT-IN CT SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8-48" CLEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 15W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf