Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT133R
RMCF0805FT133R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT133R
Brief Description
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT133R.pdf
Availability of RMCF0805FT133R
QUANTITY
RMCF0805FT133R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT133R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT133R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT133R
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT133R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT133R Details Description
Related parts for RMCF0805FT133R
THYRISTOR 90V 250A DO-214AA datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC SWIT OCP CV/CC HV 8SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M PC M3 datasheet.pdf