Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT160R
RMCF0805FT160R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT160R
Brief Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT160R.pdf
Availability of RMCF0805FT160R
QUANTITY
RMCF0805FT160R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT160R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT160R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)