Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT24K3
RMCF0805FT24K3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT24K3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT24K3.pdf
Availability of RMCF0805FT24K3
QUANTITY
RMCF0805FT24K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT24K3
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT24K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT24K3
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT24K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT24K3 Details Description
Related parts for RMCF0805FT24K3
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 21POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
PUNCH HOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf