Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT26K7
RMCF0805FT26K7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT26K7
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT26K7.pdf
Availability of RMCF0805FT26K7
QUANTITY
RMCF0805FT26K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT26K7
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT26K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT26K7
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT26K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT26K7 Details Description
Related parts for RMCF0805FT26K7
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.9A 43 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM PNP-NO SHLD datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MAC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf