Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT2K40
RMCF0805FT2K40 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT2K40
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT2K40.pdf
Availability of RMCF0805FT2K40
QUANTITY
RMCF0805FT2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT2K40
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT2K40
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT2K40
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT2K40 Details Description
Related parts for RMCF0805FT2K40
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V AAA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 24V 3.3 OHM 80C datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 43UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf