Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT2R21
RMCF0805FT2R21 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT2R21
Brief Description
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT2R21.pdf
Availability of RMCF0805FT2R21
QUANTITY
RMCF0805FT2R21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT2R21
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT2R21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT2R21
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT2R21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT2R21 Details Description
Related parts for RMCF0805FT2R21
IC A/DCONV 10BIT W/SHTDWN 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO35 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT RADIO CARRIER FOR SN250 datasheet.pdf
TERM BLK 5MM HORZ ENTRY MOD 4POS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC TSOT25 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf