Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT33R2
RMCF0805FT33R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT33R2
Brief Description
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT33R2.pdf
Availability of RMCF0805FT33R2
QUANTITY
RMCF0805FT33R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT33R2
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT33R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT33R2
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT33R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT33R2 Details Description
Related parts for RMCF0805FT33R2
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 256X9 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES 510 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf