Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT402K
RMCF0805FT402K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT402K
Brief Description
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT402K.pdf
Availability of RMCF0805FT402K
QUANTITY
RMCF0805FT402K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT402K
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT402K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT402K
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT402K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT402K Details Description
Related parts for RMCF0805FT402K
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES MO 1W 43K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.7MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf