Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT40K2
RMCF0805FT40K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT40K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT40K2.pdf
Availability of RMCF0805FT40K2
QUANTITY
RMCF0805FT40K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT40K2
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT40K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT40K2
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT40K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT40K2 Details Description
Related parts for RMCF0805FT40K2
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf