Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT40K2
RMCF0805FT40K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT40K2
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT40K2.pdf
Availability of RMCF0805FT40K2
QUANTITY
RMCF0805FT40K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT40K2
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT40K2
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT40K2
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT40K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT40K2 Details Description
Related parts for RMCF0805FT40K2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf