Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT40R2
RMCF0805FT40R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT40R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT40R2.pdf
Availability of RMCF0805FT40R2
QUANTITY
RMCF0805FT40R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT40R2
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT40R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT40R2
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT40R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT40R2 Details Description
Related parts for RMCF0805FT40R2
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC SMC datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP4 datasheet.pdf
YELLOCK CRIMP CONT MALE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf