Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT42K2
RMCF0805FT42K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT42K2
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT42K2.pdf
Availability of RMCF0805FT42K2
QUANTITY
RMCF0805FT42K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT42K2
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT42K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT42K2
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT42K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT42K2 Details Description
Related parts for RMCF0805FT42K2
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf