Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT47K0
RMCF0805FT47K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT47K0
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT47K0.pdf
Availability of RMCF0805FT47K0
QUANTITY
RMCF0805FT47K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT47K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT47K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT47K0
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT47K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT47K0 Details Description
Related parts for RMCF0805FT47K0
JUMPER-H1502TR/A3049R/X 12" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 11POS 30AU datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf