Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT60R4
RMCF0805FT60R4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT60R4
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT60R4.pdf
Availability of RMCF0805FT60R4
QUANTITY
RMCF0805FT60R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT60R4
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT60R4
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT60R4
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT60R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT60R4 Details Description
Related parts for RMCF0805FT60R4
POLYSWITCH 10A HOLD AHR SERIES datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 2.7-5.5V SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf