Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT619K
RMCF0805FT619K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT619K
Brief Description
RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT619K.pdf
Availability of RMCF0805FT619K
QUANTITY
RMCF0805FT619K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT619K
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT619K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT619K
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT619K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT619K Details Description
Related parts for RMCF0805FT619K
CONN INSUL FEMALE 18-22 AWG datasheet.pdf
HEAT SHRINK YLW/GRN 1/2" X 200' datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf