Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT66R5
RMCF0805FT66R5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT66R5
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT66R5.pdf
Availability of RMCF0805FT66R5
QUANTITY
RMCF0805FT66R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT66R5
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT66R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT66R5
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT66R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT66R5 Details Description
Related parts for RMCF0805FT66R5
Connector Header 84 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 100 OHM 5% datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 19MH 100:1:1 TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf