Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT6M98
RMCF0805FT6M98 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT6M98
Brief Description
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT6M98.pdf
Availability of RMCF0805FT6M98
QUANTITY
RMCF0805FT6M98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT6M98
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT6M98
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT6M98
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT6M98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT6M98 Details Description
Related parts for RMCF0805FT6M98
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BLADE SET PHIL/SLOT W/POUCH 6PC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.8NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED COB CXB1830 3500K WHT SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf