Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT6R98
RMCF0805FT6R98 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT6R98
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT6R98.pdf
Availability of RMCF0805FT6R98
QUANTITY
RMCF0805FT6R98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT6R98
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT6R98
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT6R98
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT6R98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT6R98 Details Description
Related parts for RMCF0805FT6R98
JUMPER-H1502TR/A3048N/H1500TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% RADIAL datasheet.pdf
470 NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf