Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT6R98
RMCF0805FT6R98 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT6R98
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT6R98.pdf
Availability of RMCF0805FT6R98
QUANTITY
RMCF0805FT6R98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT6R98
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT6R98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT6R98
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT6R98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT6R98 Details Description
Related parts for RMCF0805FT6R98
CONN RECEPT BOX MNT 24POS W/SOCK datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 5.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf