Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT78R7
RMCF0805FT78R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT78R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT78R7.pdf
Availability of RMCF0805FT78R7
QUANTITY
RMCF0805FT78R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT78R7
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT78R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT78R7
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT78R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT78R7 Details Description
Related parts for RMCF0805FT78R7
CONN PLUG HOUSING 2POS 2.5MM datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY BLUE 14.5" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8-DIP datasheet.pdf
IC CONTROLLER INTEL 24SOIC datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 150A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
TVS DIODE 288VWM 493.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf