Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT86K6
RMCF0805FT86K6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT86K6
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT86K6.pdf
Availability of RMCF0805FT86K6
QUANTITY
RMCF0805FT86K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT86K6
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT86K6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT86K6
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT86K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT86K6 Details Description
Related parts for RMCF0805FT86K6
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 6.75X6.88" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf