Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT887K
RMCF0805FT887K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT887K
Brief Description
RES SMD 887K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT887K.pdf
Availability of RMCF0805FT887K
QUANTITY
RMCF0805FT887K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT887K
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT887K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT887K
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT887K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT887K Details Description
Related parts for RMCF0805FT887K
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128POS .050 SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
C COMPILER MPLAB FOR DSPIC DSC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf