Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT97K6
RMCF0805FT97K6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT97K6
Brief Description
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT97K6.pdf
Availability of RMCF0805FT97K6
QUANTITY
RMCF0805FT97K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT97K6
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT97K6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT97K6
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT97K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT97K6 Details Description
Related parts for RMCF0805FT97K6
RES TEMP SENS 470 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH12T/AE12/AFH12T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 80VDC datasheet.pdf