Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JG220R
RMCF0805JG220R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JG220R
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JG220R.pdf
Availability of RMCF0805JG220R
QUANTITY
RMCF0805JG220R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JG220R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JG220R
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JG220R
Related LinksRMCF080, RMCF0805JG220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JG220R Details Description
Related parts for RMCF0805JG220R
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 95MA 6.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT VERT BMI HDR ASY 14CKT datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf