Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JT22M0
RMCF0805JT22M0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JT22M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JT22M0.pdf
Availability of RMCF0805JT22M0
QUANTITY
RMCF0805JT22M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JT22M0
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JT22M0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JT22M0
Related LinksRMCF080, RMCF0805JT22M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JT22M0 Details Description
Related parts for RMCF0805JT22M0
SHIELD TERMINATOR 22 AWG LEAD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
MODULE PIP 6A 5.5V T/H 10-DIP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 50A DO5 datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV36-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf