Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JT22R0
RMCF0805JT22R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JT22R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JT22R0.pdf
Availability of RMCF0805JT22R0
QUANTITY
RMCF0805JT22R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JT22R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JT22R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JT22R0
Related LinksRMCF080, RMCF0805JT22R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JT22R0 Details Description
Related parts for RMCF0805JT22R0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 24LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TMDXEPK470 datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN TERM CABLE GOLD 18/20AWG datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM datasheet.pdf