Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG130R
RMCF1206FG130R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG130R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG130R.pdf
Availability of RMCF1206FG130R
QUANTITY
RMCF1206FG130R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG130R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG130R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG130R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG130R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG130R Details Description
Related parts for RMCF1206FG130R
IC RS-232 LINE DRIVER/REC 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 90A SOT-227B datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 12-17 AWG 0.315" (8.00mm) Crimp datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE 1240 LM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
IE-C6FP8LD0075M40M40-D datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 14 7/8-20 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
Stereo Audio, 24-Bit, 96 kHz, Multibit ADC IC datasheet.pdf