Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG26K7
RMCF1206FG26K7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG26K7
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG26K7.pdf
Availability of RMCF1206FG26K7
QUANTITY
RMCF1206FG26K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG26K7
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG26K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG26K7
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG26K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG26K7 Details Description
Related parts for RMCF1206FG26K7
FIXED IND 27UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
LED 3HI 2MM GREEN datasheet.pdf
IC TRANSLATOR HEX UNIV 20SOIC datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 339K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 22MA 95 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
COVER CLASS R AND H 250V 100A datasheet.pdf