Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG2K32
RMCF1206FG2K32 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG2K32
Brief Description
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG2K32.pdf
Availability of RMCF1206FG2K32
QUANTITY
RMCF1206FG2K32 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG2K32
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG2K32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG2K32
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG2K32 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG2K32 Details Description
Related parts for RMCF1206FG2K32
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 20A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.19VC AXIAL datasheet.pdf
BAG MOISTURE BARR 12"X16" 100PK datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf