Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG2K87
RMCF1206FG2K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG2K87
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG2K87.pdf
Availability of RMCF1206FG2K87
QUANTITY
RMCF1206FG2K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG2K87
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG2K87
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG2K87
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG2K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG2K87 Details Description
Related parts for RMCF1206FG2K87
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323 datasheet.pdf