Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG316R
RMCF1206FG316R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG316R
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG316R.pdf
Availability of RMCF1206FG316R
QUANTITY
RMCF1206FG316R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG316R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG316R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG316R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG316R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG316R Details Description
Related parts for RMCF1206FG316R
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
OBSTK,94603001 REV F datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf