Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG39K2
RMCF1206FG39K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG39K2
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG39K2.pdf
Availability of RMCF1206FG39K2
QUANTITY
RMCF1206FG39K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG39K2
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG39K2
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG39K2
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG39K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG39K2 Details Description
Related parts for RMCF1206FG39K2
IC ADC W/MICROCTRLR 64-TQFP datasheet.pdf
IC ADC DUAL 250MSPS 64-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 212BGA datasheet.pdf
CONN FPC 71POS .2MM datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf